Katedra Polityki Rozwoju i Marketingu ma swoje korzenie w Zakładzie Polityki Agrarnej kierowanym przez prof. Zdzisława Ludkiewicza, powołanym do życia w 1918 roku. Zakład ten był jednym z trzech zakładów ekonomiczno-rolniczych, funkcjonujących w czasach międzywojennych w ramach Wydziału Rolniczego SGGW. Przedmiotem zainteresowań badawczych Zakładu były głównie zagadnienia kształtowania ustroju rolnego, popieranie, organizacja i ochrona produkcji rolniczej oraz regulowanie stosunków w zakresie tej produkcji. Egzemplifikacją zainteresowań Katedry może być wydany w 1932 roku przez prof. Ludkiewicza podręcznik polityki agrarnej, który wraz z całą działalnością naukowo-badawczą pracowników Katedry, sprzyjał utrwalaniu się polityki agrarnej jako nauki i przedmiotu nauczania.
Na początku lat pięćdziesiątych XX w. Katedra Polityki Agrarnej była jedną z trzech katedr stanowiących zaczątek Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego. Katedrą Polityki Agrarnej (w latach 1970-1991 Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Polityki Agrarnej) kierowali kolejno: prof. Stefan Ignar, prof. dr hab. Tadeusz Rychlik, prof. dr hab. Bolesław Strużek, prof. dr hab. Julian Bogacz, prof. dr hab. Zbigniew Adamowski, prof. dr hab. Mieczysław Adamowicz oraz prof. dr hab. Marian Podstawka. Od 1 października 2013 r. kierownikiem Katedry jest dr hab. Joanna Szwacka-Mokrzycka – profesor SGGW.
Katedra Polityki Rozwoju i Marketingu swoją obecną nazwę przyjęła w dniu 1 października 2019 r., a jej pracownicy kontynuują przez swoją działalność naukową i dydaktyczną chlubną tradycję poprzedników. W ciągu ostatnich lat nazwa katedry zmieniała się – w latach 1991-2009 brzmiała: Katedra Polityki Agrarnej i Marketingu, w latach 2010–2016 Katedra Polityki Europejskiej, Finansów Publicznych i Marketingu, natomiast w latach 2017-2019 – Katedra Polityki Europejskiej i Marketingu. Zmiany nazwy związane były ze zmianami w strukturze organizacyjnej Wydziału oraz SGGW, m.in. z powołaniem na Wydziale Nauk Ekonomicznych nowej Katedry Finansów, w której skład weszli pracownicy dotychczasowego Zakładu Prawa i Finansów. Obecnie w Katedrze funkcjonują następujące zakłady: Zakład Studiów Regionalnych i Europejskich oraz Zakład Marketingu i Analiz Rynkowych.